Vše je o energii a informacích


Diagnostika

 

Tepová diagnostika

            K nejběžnějším vyšetřením patří pohmat tepu. Této diagnostice byla věnována pozornost od nepaměti. Diagnostika se provádí na vřetenní tepně levé a pravé ruky. Podle čínské medicíny je to podle pravidla manžel – manželka nebo muž – žena. Levá ruka je přisuzována muži a pravá ženě. Levá ruka pro muže je určena proto, že na levé ruce je tep obvykle silnější než na pravé ruce. Na každé ruce jsou tři místa pro zjišťování tepu. Důležité přitom je, z které strany tep vyšetřujeme. Základním pravidlem je, že na prostřední místo tepových bodů se vkládá prostředníček. Oba sousední prsty pak na druhé dva body. Zkoumáme dva druhy tepu – povrchní a hluboký tep.  Celkem tedy 12 tepů – šest na jedné ruce a šest na druhé ruce. Tep je dobré diagnostikovat hned po probuzení po východu slunce, kdy tep nebyl změněn ani stravou ani studeným prostředím mimo postel. Můžete si na sobě ověřit, jak vám některé druhy potravy změní tep. Mohli byste tak regulovat druh stravy, která je pro vás optimální. Doporučuje se tep vyšetřovat tak, že horní končetiny jsou ohnuty v lokti v úhlu 45 0. Prsty a zápěstí jsou mírně prohnuté. Diagnostika se provádí na obou rukou. Povrchní tep zkoumáme tak, že prsty jsou lehce položeny na vřetenové tepně. Hluboký tep pak vnímáme při zesílení tlaku prstů. Povrchní tep souvisí s elasticitou cév a diastolickým tlakem krve. Hluboký tep souvisí s prouděním krve v tepnách a systolickým krevním tlakem. Mezi pulsy jsou jemné rozdíly, které dovolují u jednotlivých orgánů diagnostikovat jejich kondici. Můžeme tedy cítit tep jako: údery, skoky, pravidelný, nepravidelný. Znalci dokáží rozlišit až přes 100 různých příznaků. V povrchních pulsech je tep aktivnější a proto ho lze rozeznat i při vážnějších onemocněních. Hluboký puls je rozeznatelný již obtížněji. Z diagnostiky tepu můžeme vyvodit také to, že u povrchních tepů je to informace o proudu energie čchi vitalizující orgány a u hlubokého tepu pak stav jednotlivých orgánů. Místo nad vřetenní tepnou koreluje se základními energetickými dráhami a příslušným orgánem nebo funkcí. Na obrázku vidíme jednotlivé pozice nad vřetenní tepnou a jejich přiřazení vnitřním orgánům a drahám. Význam bodů: 1-srdce/tenké střevo, 2-játra/žlučník, 3-ledviny/moč. měchýř, 4-plíce/tlusté střevo, 5-slezina, slinivka/žaludek, 6-vládce srdce/trojitý ohřívač..

            Podíváme-li se na rozložení jednotlivých bodů tepu, pak můžeme říct, že šest tepů nám odráží stav orgánů „skladů“ a šest tepů pak stav orgánů „skladů“. Jinými slovy řečeno stav orgánů dutých a stav orgánů plných. Dvojice orgánů jsou tvořeny orgánem plným a dutým. Přesně tak, jak jsme si je dříve ukazovali na energetické růžici. Vzájemně jsou propojeny také dráhami, ve kterých dochází k rozdělení energie mezi nimi.  Podle čínské medicíny existují tři varianty normálního tepu: mužský – silný, pomalý, povrchový; ženský – slabší, rychlý a hluboký; neutrální – měkký, klidný a pomalý. Je třeba říct, že tep je velice individuální a proto je nelze srovnávat. Například u silných lidí potřebujeme na přítlak větší sílu než u lidí hubených. Tep ovlivňuje řada faktorů. Patří sem také roční období a počasí. V teplém období je tep povrchnější a v chladném období pak hlubší. V průběhu každého ročního období převládá tep určitého orgánu.  Na jaře jater, v létě srdce, na podzim plic a v zimě ledvin. V tzv. mezidobí, což je 18 dní mezi jednotlivými ročními obdobími, které představují 72 dnů, převládá tep sleziny a slinivky.

            Je třeba si uvědomit, že jakákoliv aktivita a to ať fyzická nebo psychická, včetně konzumace potravy a nápojů, se odrazí většinou na kvalitě tepu. Vynikajícím terapeutem a odborníkem v této oblasti je pan Dušan Tomek, který napsal o této problematice několik knih. Tato diagnostická metoda chce trpělivost a klid, ale výsledky jsou pak velmi dobré. Chce to také od diagnostika určitou citlivost, a pokud je nadán ještě tzv. šestým smyslem, pak je diagnóza naprosto přesná.

Ing. Josef Schrötter